MTA-OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport
19. századi Könyv- és Sajtótörténeti Műhely
Cím:
Országos Széchényi Könyvtár,
Budavári Palota, F épület, 1276 Budapest, Pf. 1205
Tel.: +36-1-487-8693
🌐 English 🌐 Deutsch

A munkacsoport Hírek Munkatársak Kutatási témák Kiadványok Publikációk Partnerek

A munkacsoport története és feladatai

Az MTA–OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport 19. századi műhelye 2007 januárjában alakult meg Lipták Dorottya vezetésével, a Fragmenta Codicum Műhely mellett működő sajtótörténeti munkacsoportként.
A munkacsoport a könyv és a sajtó 19. századi történetén belül a tömegtermelés hatására átalakuló jelenségekre, leginkább az 1820 és 1920 közötti időszak kultúr-, társadalom-, politika- és irodalomtörténeti vonatkozásaira koncentrál.
Hírek

A 19. századi Könyv- és Sajtótörténeti Műhely 2022. július 1-től az Országos Széchényi Könyvtár szervezeti keretei között folytatja munkáját, Lipták Dorottya Sajtótörténeti Kutatócsoport néven.

II. Lipták Dorottya-emlékkonferencia

Az MTA‒OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport ELKH 19. századi Könyv- és Sajtótörténeti Műhelye és az MTA Sajtótörténeti Bizottsága 2022. június 3-án Sajtó és nyilvánosság Magyarországon a hosszú 19. században címmel konferenciát szervez a Nemzeti Könyvtárban, amelyre minden érdeklődőt szeretettel vár.
A tudományos tanácskozás célja, hogy a legújabb kutatási eredmények megismertetése mellett a fiatal kutatók számára is bemutatkozási lehetőséget nyújtson, illetve a szélesebb érdeklődő közönséget is megszólítsa.
A konferencián különböző tematikák és megközelítések mentén foglalkoznak a szakértők a nyilvánosság tárgykörével: a politika és a művészet kapcsolódási pontjai, a háború megjelenése és megjelenítése, az egyházi sajtó helyzete, a centrum és a periféria kérdése, a szerzők, szerkesztők és a közönség kapcsolata éppúgy az elemzések tárgya lesz, mint az egyes műfajok.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Részletes program.

A sikeresen lezajlott konferenciáról beszámoló olvasható a Szegedi Tudományegyetem oldalán.



A Magyar Egyháztörténeti Enciklopédia Munkaközösség (METEM) és a Historia Ecclesiastica Hungarica Alapítvány (HEH) április 8-án három új könyvet mutatott be, amelyek közül Jánosi Gyula OSB Új idők küszöbén – Giesswein Sándor élete és műve című kötetét Klestenitz Tibor ismertette. A hármas könyvbemutatóról bővebben itt. A Magyarország nunciusainak beszámolóiból készített sorozat első kötetét 2020. októberében mutatták be Lorenzo Schioppa nunciusról, ahol a Műhely másik tagja, Bárány Zsófia működött közre.

A nemzetkikönyvtár.blog.hu oldalon március 15. alkalmából megjelent kollégánk, Bárány Zsófia ünnepi ismeretterjesztő írása. A’ nemzet a’ nagy építömester, egyesemberek csak munkások legyenek című blogjegyezésben az első magyar kormány legfiatalabb miniszterének, báró Eötvös József munkássága során tapasztalt felekezeti sokszínűség kerül előtérbe.

Műhelyünkhöz új tag csatlakozott. Dede Franciska 2022 februárjától vesz részt munkánkban.

A nemzetkikönyvtár.blog.hu oldalon a magyar nyelv napja (november 13.) alkalmából megjelent kollégánk, Bárány Zsófia tudománynépszerűsítő írása. A Valami emberileg szép, nem kérdvén, kitől van az, élek vele s kivánom, hogy mennél többen éljenek azzal című blogjegyezésben a magyar államnyelv bevezetésének törvényhozásbeli állomásai, valamint a közismert irodalmi és tudományos fordulópontok között néhány kevésbé vagy alig ismert személy munkássága kerül előtérbe.

November 20-án rendezték meg az Égi hullámokon. Rádiós hitszónokok a két világháború között című tudományos konferenciát, ahol Klestenitz Tibor is előadást tartott. A konferencia kapcsán kollégánk szerepelt az EWTN televízió műsorában, a beszélgetés felvétele az alábbi linken tekinthető meg.

Báró Eötvös József és családja újratemetése, valamint az író, politikus és miniszter halálának 150. évfordulója alkalmából november 5-én tudományos emlékkonferenciát tartottak Ercsiben, amelyen Bárány Zsófia Eötvös József nézetei a lelkiismereti és vallásszabadságról címmel tartott előadást. Az eseményről bővebben itt lehet olvasni.

Bárány Zsófia az Új eredmények a magyarországi zsidóság kutatásában című tudományos konferencián "Marczali Henrik és a vatikáni kutatások" címmel tartott előadást, amelyben a zsidó származású történész vatikáni kutatásait elősegítő kapcsolatai mellett a pápaság és Magyarország modern kori érintkezésének témakörében írt tanulmányát mutatta be. A konferencia absztrakfüzete elérhető itt.

A Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat keretében kutatócsoportunk tagjai Egy töredék anatómiája címmel tartottak előadásokat az Országos Széchényi Könyvtárban, 2021. szeptember 24-én. A teljes program az alábbi linken érhető el.


Klestenitz Tibor a Trianon és az Egyház című tudományos konferencián Trianon egyházkormányzati következményei a magyar sajtóban címmel tartott előadást, amelyben a magyar nyilvánosság reakcióit mutatta be az első világháború utáni egyházpolitikai helyzetre. A konferenciáról szóló beszámoló elérhető itt.

A Vigilia folyóirat májusi számában jelent meg Klestenitz Tibor kollégánk "Végig a földön szárnyal a szavuk". A katolikus egyház és a rádiózás kezdetei Magyarországon című tanulmánya, amely azt vizsgálja, hogy a rendszeres rádiós műsorszórás megindulása után a hazai katolikusok hogyan éltek az új médium által nyújtott lehetőségekkel.

A nemzetkikönyvtár.blog.hu oldalon megjelent kollégánk, Klestenitz Tibor két tudománynépszerűsítő írása. A "Pompa és fény dolgában a legnagyszerűbb ünnepélyesség..." ‒ Az Ezredéves Kiállítás megnyitása 1896. május 2-án című blogbejegyzésben a millenniumi kiállítás megnyitásának külsőségeit és ezek társadalmi fogadtatását mutatja be, a Kormányfő a villamoson ‒ Gróf Károlyi Gyula portréja című írásában pedig azt vizsgálja, hogy a magyar sajtó milyen képet festett a százötven évvel ezelőtt született politikusról.

A Magyar Elektronikus Könyvtárban teljes terjedelmében elérhető a Médiatörténeti tanulmányok 2020 című tanulmánykötet, amelynek egyik társszerkesztője munkatársunk, Klestenitz Tibor. A kötet hét szerzője a 19-20. századi magyar sajtó történetének különböző kérdéseit vizsgálja a dualizmus kori kassai sajtóvállalkozásoktól a Kádár-korszak újságíróinak szépirodalmi ábrázolásáig. A kötet elérhető itt.

A Magyar Tudományos Akadémia Sajtótörténeti Munkabizottságának 2021. március 12-én megtartott online ülésén sor került Klestenitz Tibor "Fejezetek az egyházi sajtó történetéből" c. tanulmánykötetének megvitatására. A felkért hozzászólók Császtvay Tünde (ITI-ELKH) és Bárány Zsófia (MTA-OSZK) voltak. A kötet online elérhető itt.

Az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc évfordulója kapcsán az Új Város Alapítvány honlapján látott napvilágot Bárány Zsófia ismeretterjesztő ünnepi cikke, „Minden rész az egészért lévén alkotva” ‒ Gondolatok 1848-49-ből címen.

Klestenitz Tibor a Bonum TV megkeresésére a magyarországi katolikus sajtómozgalomról beszélt. Aki kíváncsi rá, miként segítette a tankötelezettség bevezetése és XIII. Leó pápa modern szemlélete a katolikus sajtómozgalom kialakulását, valamint hogy milyen tényezők motiválták Tibort, hogy a témát kutassa, megnézheti a beszélgetést itt.

Lipták Dorottya emlékkonferencia a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központban 2019. június 12-én, 14:00 órától. Minden érdeklődőt szerettel várunk!
A konferencia programja itt megtekinthető.


Munkatársak
Bárány Zsófia (OSZK)

Curriculum vitae
MTMT
academia.edu
E-Mail küldése
Dede Franciska (OSZK)

Curriculum vitae
MTMT
E-Mail küldése
Klestenitz Tibor (ELKH)

Curriculum vitae
MTMT
E-Mail küldése

A munkacsoport korábbi tagjai

† Lipták Dorottya (2007–2018)
Balogh János Mátyás (2007-2008)
Bódyné Márkus Rozália (2008–2018)
Dede Franciska (2007-2011)
Papp Barbara (2016)
Somorjai Szabolcs (2011-2020)

Kutatási témák
A műhely saját kiállításai és kiadványai

Recenziók (1, 2, 3)

Video a kiállításról


Publikációk

Lipták Dorottya munkássága
  Lipták Dorottya: A modernkori könyv- és sajtótörténeti kutatások állapotáról
Bárány Zsófia publikációi
Klestenitz Tibor publikációi


Partnerek

ELTE Társadalomtudományi Kar
ELTE Bölcsészettudományi Kar
Szegedi Tudományegyetem, Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék
Eszterházy Károly Egyetem, Kulturális Örökség és Művelődéstörténet Tanszék
Magyar Nemzeti Levéltár
Budapest Főváros Levéltára
Universität Leipzig, Institut für Kommunikations- und Medienwissenschaft, Lehrstuhl für Buchwissenschaft
Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg, Institut für Kunstgeschichte, Department Medienwissenschaften und Kunstgeschichte
École pratique des hautes études (Sorbonne Paris), IVe Section, Histoire et civilisation du livre
Universität Wien, Abteilung für Vergleichende Literaturwissenschaft



free counter
Utolsó frissítés: 2022-06-17 hit counter